Ki ez a lány, ki ez az ifjú?

 

 

Textus: 1 Mózes 29, 15b;  29, 18  “ Mondd meg nekem: Mi legyen a béred? Jákob Ráhelt szerette meg, ezért ezt mondta: szolgálok neked hét esztendeig a kisebbik leányodért, Ráhelért. ”  

Énekek éneke 6, 1o  „ Ki ez a lány? Úgy ragyog, mint a hajnal, szép, mint a holdsugár, tiszta, mint a fénylő nap, ámulatba ejtő, mint egy zászlóerdő.”

Kedves ifjú pár! Enikő és Szabolcs! Kedves szülők, testvérek, barátok! Kedves vendégkoszorú!

 Örömmel állunk meg ez áldott alkalommal veletek együtt e templomban és imádkozunk értetek, a ti házasságotokért. A családalapításért, az egymás mellett való elköteleződésért. A fohász Isten felé száll, de annak áldása, Isten válasza a mi könyörgésünkre az itt van és itt lesz veletek, a családotokkal. Csak most volt, kedves István és Ilonka, hogy ebbe a gyülekezetbe érkeztem, s 1999 kora tavaszán a ti lányotokat, Enikőt bemutattuk Istennek a keresztelési szertartás keretében. Csak most volt, hogy ide e templom mellé járt óvodába, majd később iskolába. Még elevenek a képek bennem, s bennünk, ahogyan Enikő a nagyanyjával, Etel nénivel jő a templomba. Kicsis székelyruhájában a falunapok alkalmával a többi gyerekkel együtt táncol és színdarabot ad elő. Nem is oly rég volt, hogy az ovisokkal és a szülőkkel, barátainkkal Parajdra, Szovátára látogattunk.

Még ma is előttem van, amikor a homoródszentpáli iskolából Szabolcs együtt érkezik a feleségemmel haza ide Homoródjánosfalvára. S hallom, ahogy a feleségem ecseteli Szabolcs leleményességét, ahogyan a szomszédfalusi gyerekek számára megszervezi péntekenként a hazafelé vezető utat.

Kedves Szabolcs és Enikő! Azóta nagyra nőttetek, iskolát végeztetek. Szüleitek kezeiteket elengedve, megpróbáltátok járni az élet útjait. Először külön- külön, majd együtt közösen. Erre a közös úton való járásra, ennek elkezdésére, a közös barangolás elindítására gyűltünk ma egybe mindannyian, akik titeket szeretünk és osztozunk ti boldogságotokban.

Két szentírási gondolatot választottam az Ószövetségből. Az elsőt neked Szabolcs, a másodikat pedig neked Enikő.

Az első Jákob párválasztásáról szól. Ahogyan Lábánnál, az ő bátyjánál szolgál. Az idegenségben tölti idejét. Az otthon békéjéről, csendjéről, szépségéről álmodik. Mindent elvégez, csakhogy egyszer már haza érjen. Békére találjon. S bár nem is olyan könnyen kapja meg Ráhel kezét, ő mégis kitartó. Fáradhatatlanul dolgozik azért, hogy őt kiérdemelje. Mondd meg nekem: mi legyen a béred, kérdezi Lábán az ő bátyja. Mire Jákob így válaszol: szolgálok neked hét esztendeig kisebbik lányodért.

Párhuzamot látok a szentírási történet és e mai ifjú pár élete között. Szabolcs is messze elment, hogy megtalálja önmagát. Rájöjjön az élet értelmére. Szolgálatát övéinek ajánlva fel. És bizonyára a messziségben is a gondolatai itthon voltak. Akárcsak Jákobnak Ráhelen járt az esze, úgy Szabolcsnak is Enikőn. Azt írja a szentírás, hogy Jákob nagyon szorgalmas volt, szófogadó. És nagy vagyonra tesz szert bátyjánál Lábánnál. Én is úgy ismertem meg az én vőlegénytestvéremet és az ő családját, mint akik sokat dolgoznak. Már kicsi kora óta volt felelőssége. Szervezett és rendezett volt az élete. Az édesanyja: Eszter és az édesapja: László jó példát mutatott a gyermekeknek, hogy mindenkinek van helye és szerepe a családi tennivalókban.

Kedves Szabolcs! A szentírással szólva, a szerelmedért, munkádért, hitedért és egyáltalán azért, aki és amilyen te vagy megkaptad Istentől a bért, Enikő szívét, kezét, egész életét. Viseld gondját, és féltve őrizd, akárcsak Jákob tette egy életen át.

A második szentírási gondolatot neked választottam Enikő. Ki ez a lány? És hiszem ez a kérdés benned is megfogalmazódott. Ki vagyok én? Miért vagyok én. És a szentírás nagyon szép hasonlattal adja meg a választ.

Úgy ragyog, mint a hajnal. Egy igazi nőnek természetesen kívül is van szépsége. Fizikailag is nagyon szép, mint ahogyan te is szép vagy ma. De van egy belső szépség. És ezt a belső szépséget mindkettőtökben az édesanyák tanítása, imádsága készítette el. Ma a lelketek tele van igazgyöngyökkel, és mindegyik igazgyöngy egy- egy át virrasztott  éjszakából, az aggódásból, a féltésből, az ölelésből jött létre. Ez a szépség úgy ragyog, mint a hajnal. Vagyis most jön fel a ti napotok. És szerelmetek, házasságkötésetek bevilágítja a családnak, ennek a közösségnek az életét. Mindenütt szép a hajnal virradása, de itt ezen dombok között, hiszem a legszebb a ti számotokra. A hajnal ragyogásában benne van Isten szentsége is, ahogyan titeket, e mai napon teendő fogadalmatokat átöleli és megáldja azt.

Szép, mint a holdsugár ez a lány, mondja a szentírás. Holdsugárban járni, hallgatni a mező csendjét és békéjét csodálatos dolog. Holdsugárban megfogni egymás kezét és elrebegni a legszentebb szavakat felejthetetlen élmény.

Tiszta, mint a fénylő nap, tanítja a Biblia. Aki nézett már bele a fénylő napba, az tudja, hogy az megvakít. Ilyen a szerelem is. Elvakítja, olyan fénybe helyezi, amely a csillogást, a szépséget jelenti. És ez így van jól.

Ámulatba ejtő a lány, akárcsak egy zászlóerdő. És hiszem sokszor ejtették ámulatba egymást. Hang nélkül, csodálatosak voltak a szavak és sokatmondóak a szempillantások.

Kedves Szabolcs és Enikő!

Már rég nem beszélgettem veletek. De a tegnapelőtt este számomra is élmény volt a házassági felkészítő. És jó volt hallani, azokat a jelzőket, jellemvonásokat, melyek nyomot hagytak bennetek. És ez egy egész életre szólóan titeket egymás mellé rendelt. Radnóti Miklós sorai jutottak eszembe: Két karodban

Két karodban ringatózom

csöndesen.

Két karomban ringatózol

csöndesen.

Két karodban gyermek vagyok,

hallgatag.

Két karomban gyermek vagy te,

hallgatlak.

Majd Tóth Árpád: Egy csillagkoszorú verse szólalt meg:

Illattá s csenddé. Titkok illata

Fénylett hajadban s béke égi csendje,

És jó volt élni, mint ahogy soha,

S a fényt szemem beitta a szívembe:

Nem tudtam többé, hogy te vagy-e te,

Vagy áldott csipkebokor drága tested,

Melyben egy isten szállt a földre le,

S lombjából felém az ő lelke reszket?

 

Ma nagyon sok tanácsot és jókívánságot fogtok kapni. Hármat én is a lelketekre kötök:

1.      Bűnbánat. A keresztény házasságban három személy van: férj, feleség és Isten. Ti mindig magatokkal kezdjétek. Én mit tettem és teszek ezért a házasságért? Ne a másik tettét nézzétek, hanem elsősorban a saját magatokét! És ha bántjátok egymást, akkor gyakoroljatok bűnbánatot!

2.      Megbocsátás. Ez az érem másik oldala. Megbocsátás nélkül nem lehet élni. És nagyon sokszor éppen magatoknak kell, megbocsássatok. Az önzőségnek, az önfejűségnek, a makacsságnak.

3.      Szeretet. Az igazi szeretet Istenből táplálkozik és kifogyhatatlan.

 

A bűnbánat, a megbocsátás és a szeretet képezi a működőképes házasság alapjait. Ezt az alapot, amit eddig felépítettetek, mindig és mindörökké tartsátok meg a maga szilárdságában. Ámen.

 

Elmondtam Homoródjánosfalván, Mezei Szabolcs és Benedek Enikő házasságmegáldási szertartásán 2019. október 12- én.

 

 

Reformátorok gondolatai

Akiket Isten Lelke megvilágosított, nem szabad hallgatniok, sem az igazságot el nem rejthetik. Akkora a lélek ereje, hogy az emberi ész minden hamis leleményét megvetvén, csak azon célra törekszik, hogy Isten dicsősége terjedjen, az egyház épüljön.

Dávid Ferenc